آرشیو اخبار موسسه تخصصی مطالعات پلنگ آسیایی

برنامه آموزشی پایش نظام مند زیستگاه های پلنگ ایرانی برگزار می شود

آرزو صانعی، مدیرعامل مؤسسه تخصصی مطالعات پلنگ آسیایی، در گفتگو با خبرنگار مهر گفت، دوره سوم از کارگاه‌های آموزشی مهارتی منطقه‌ای پلنگ ایرانی با حضور فعال گروه‌های متعدد از ذی اثران دولتی، افراد علاقمند و مطلع محلی، اعضاء پورتال تخصصی پلنگ ایرانی، دانشجویان و سمن‌های فعال در زمینه‌های مرتبط، از دی ماه سال گذشته آغاز شده است. وی اظهار داشت: موضوع اصلی این دوره از کارگاه‌های آموزشی، مباحث تخصصی متعدد در رابطه با پایش نظام مند وضعیت پلنگ در کشور است که در برنامه ملی عملیاتی حفاظت و مدیریت پلنگ در ایران، مشخصاً به آن پرداخته شده است. صانعی ادامه داد، در سال گذشته کلاس‌های آموزشی حضوری در خصوص ساختار نهادهای محلی در شکل گیری شبکه مناطق مرجع پایش که از موضوعات اساسی در پایش نظام مند جمعیت و زیستگاه پلنگ در کشور هستند، برگزار شد. وی افزود، همچنین کتاب منتشر شده در خصوص فنون تحقیقات و پایش: معرفی و شناخت ابزار تحقیقاتی که از طریق پورتال تخصصی پلنگ ایرانی برای علاقمندان قابل دسترسی می‌باشد، به معرفی و ویژگی‌های ابزار تحقیقاتی برای استفاده در تحقیقات و بالاخص پایش جمعیت پلنگ می‌پردازد

ادامۀ خبر
صانعی خبر داد: کتاب تحقیق و مدیریت برای حفاظت از پلنگ ایرانی، منتشر شد

 آرزو صانعی، مدیر عامل موسسه تخصصی مطالعات پلنگ آسیایی، در گفتگو با خبرنگار مهر گفت: ارتباط میان تحقیق و مدیریت در حوزه امور حفاظتی گربه سانان در کشور، یکی از موضوعات چالش برانگیز در سال‌های گذشته بوده و هست. اینکه چگونه می‌توان ارتباط موثری میان نتایج تحقیقات علمی و آکادمیک و اقدامات مدیریتی با در نظر گرفتن ابعاد وسیع آن که شامل مشارکت گروه‌های ذی اثر متعددی نیز می‌شود برقرار کرد، به گونه‌ای که به واسطه آن از دستاوردهای این تحقیقات بتوان برای مدیریت هدفمند این گونه‌ها در کشور بهره گرفت، از موضوعاتی است که برای سالیان متمادی یکی از کمبودهای اساسی در زمینه حفاظت از حیات وحش در کشور بوده است. صانعی افزود: بدیهی است که مدیریت حیات وحش مولفه‌های متعددی را شامل می‌شود که تحقیقات در راستای شناسایی وضعیت موجود به همراه آگاهی از سایر یافته‌های علمی مرتبط با گونه‌ها، در زمره این موضوعات است. وی ادامه داد: با این مقدمه، اهمیت پرداختن به مضمون بهم پیوستگی تحقیقات و مدیریت در راستای اجرای اقدامات حفاظتی هدفمند قابل درک است که در کتاب اخیر با عنوان تحقیق و مدیریت برای حفاظت از پلنگ ایرانی، به این موضوع پرداخته شده است.

بیشتر بخوانید...


همکاری های فراسازمانی در حوزه حفاظت از حیات وحش ضروری است

مهرداد فتحی بیرانوند، مدیرکل حفاظت محیط زیست استان لرستان، با اشاره به اینکه بخشی از مکاتبات مربوط به برنامۀ ملی عملیاتی حفاظت و مدیریت پلنگ در ایران با صلاحدید دفتر تخصصی حفاظت و مدیریت حیات وحش، از تاریخ 30/07/98 به این اداره کل سپرده شده است، از اجرایی شدن این برنامه پس از قریب به سه سال وقفه در اجرای آن خبر داد. فتحی ادامه داد با توجه به گستردگی موضوعات مدیریتی مربوط به پلنگ ایرانی و پراکنش آن در قریب به کلیه استان های کشور، این برنامه یکی از طرح های کلیدی در حوزه حیات وحش است که اجرایی شدن آن به حفاظت موثرتر طیف وسیعی از سایر گونه های گیاهی و جانوری نیز کمک شایانی می نماید. وی با اشاره به سیاست های کلی ابلاغی مقام معظم رهبری در حوزه محیط زیست و ایجاد نظام یکپارچه ملی محیط زیست، همچنین اصل پنجاهم قانون اساسی کشور و قانون برنامۀ پنجساله توسعه ششم در خصوص نظارت سازمان حفاظت محیط زیست بر اثرات برنامه های توسعه ای و لحاظ نمودن ضوابط و معیارهای پایداری محیط زیست، همچنین وظیفه ذاتی آن سازمان برای حفاظت از گونه های حیات وحش کشور به عنوان سرمایه های ملی، بر لزوم همکاری فراسازمانی برای حفاظت موثر از گونه های حیات وحش و بالاخص پلنگ ایرانی، تاکید نمود.

بیشتر بخوانید...


در حاشیه مراسم افتتاحیه دورۀ سوم کارگاه های آموزشی مهارتی منطقه ای پلنگ ایرانی:

رونمایی #تمبر_پلنگ_ایرانی


مراسم افتتاحیه دورۀ سوم کارگاه های آموزشی مهارتی منطقه ای پلنگ ایرانی

آرزو صانعی، مدیر عامل موسسه تخصصی مطالعات پلنگ آسیایی و مجری برنامۀ نظارت راهبردی بر اجرای برنامۀ ملی عملیاتی حفاظت و مدیریت پلنگ در ایران، از برگزاری دورۀ سوم کارگاه های آموزشی مهارتی منطقه ای پلنگ ایرانی از دی ماه سال جاری خبر داد. وی از کلیۀ علاقمندان دعوت نمود در مراسم افتتاحیه این دوره از کارگاه ها در تاریخ دوشنبه، 9 دی ماه 1398، شرکت فرمایند.

بیشتر بخوانید...


پورتال تخصصی پلنگ ایرانی، به روز رسانی شد

 مدیر عامل موسسه تخصصی مطالعات پلنگ آسیایی از به روزرسانی پورتال تخصصی پلنگ ایرانی مطابق مفاد برنامۀ ملی عملیاتی حفاظت و مدیریت پلنگ ایرانی و افزایش امکانات این پورتال برای کاربران خبر داد

 ادامه خبر


برنامۀ ملی عملیاتی حفاظت و مدیریت پلنگ در ایران، اجرایی می شود

 مجری تهیه و تدوین برنامه ملی عملیاتی حفاظت و مدیریت پلنگ در ایران و مدیر عامل موسسه تخصصی مطالعات پلنگ آسیایی، از صدور ابلاغیه‌ای از سوی سازمان حفاظت محیط زیست مبنی بر مشاوره و نظارت راهبردی برای تشکیل طرح ساختاری اجرای این برنامه و اقدامات مرتبط با آن خبر داد

 ادامه خبر


مدل ریاضی جدید حفاظتی برای پلنگ به نام ایران ثبت می‌شود

آرزو صانعی، در گفتگو با خبرنگار مهر اعلام کرد: طی بخشی از تحقیقات اخیر خود ضمن تلفیق اطلاعات میدانی و روش‌های محاسباتی، به تهیه مدلی ریاضی و مدیریتی در راستای حفاظت هدفمند این گونه پرداخته است که به عنوان روشی نوین برای اولین بار و به نام ایران ثبت می‌شود

 ادامه خبر


کاهش شدیدپراکنش پلنگ ایرانی درصورت عدم رسیدگی به فوریت‌های حفاظتی

مدیر عامل موسسه تخصصی مطالعات پلنگ آسیایی، هشدار داد: تداوم شرایط فعلی و عدم رسیدگی به فوریت های حفاظتی پلنگ ایرانی، منجر به کاهش شدید پراکنش آن در کشور خواهد شد. تخمین زده می شود وسعتی قریب به 50% از مناطق زیست پلنگ ایرانی در کشور، در آستانه از دست دادن شرایط لازم برای زیست این زیر گونه هستند

 

بیشتر


 

برگزاری کارگاه هم اندیشی حفاظت مشارکتی پلنگ ایرانی در بخش ارم با استفاده از روش یادگیری و اقدام مشارکتی

مدیرکل حفاظت محیط زیست استان بوشهر از برگزاری کارگاه هم اندیشی حفاظت مشارکتی پلنگ ایرانی در بخش ارم خبر داد.

حسین دلشب، مدیر کل حفاظت محیط زیست استان با اشاره به اینکه شکل گیری برنامه پایلوت پایش وضعیت و حفاظت مشارکتی پلنگ ایرانی بر پایه تقاضای جامعه محلی ساکن در بخش ارم شهرستان دشتستان بوده است افزود به دنبال پیگیری های اداره کل حفاظت محیط زیست استان بوشهر، اشتیاق مردم بخش ارم و همکاری بخشداری و اداره منابع طبیعی، این برنامه در پاییز سال جاری از طریق موسسه تخصصی مطالعات پلنگ آسیایی (مجری)، اجرایی شده است.

حسین دلشب ادامه داد به دنبال آغاز این برنامه و کمبود نیروی محیط بانی در منطقه یاد شده، مرکزی به برنامه پایلوت حفاظت مشارکتی پلنگ ایرانی اختصاص یافت که دو نیروی قراردادی در آن مستقر شده اند. او افزود در این برنامه بخش های تحقیقات و پایش و همچنین برنامه های اجتماع محور پیشبینی شده اند که هفته گذشته (25 و 26 آذرماه)، کارگاه هم اندیشی حفاظت مشارکتی پلنگ ایرانی با حضور افراد بومی در اداره جهادکشاورزی دشتستان به منظور شناسایی و بررسی مشکلات موجود و تغییرات وضعیت منابع در کوه گیسکان واقع در شرق برازجان و هم اندیشی در خصوص راهکارهای حفاظتی به عنوان یکی از ابتدایی ترین مراحل این طرح در شناخت منطقه و وضعیت موجود برگزار شد.

مدیر عامل موسسه تخصصی مطالعات پلنگ آسیایی در این خصوص اظهار داشت مهندس گلی احمدی فرد مسئولیت بخش اجتماع محور این پروژه را بر عهده دارد وکارگاه هم اندیشی حفاظت مشارکتی پلنگ ایرانی با استفاده از روش یادگیری و اقدام مشارکتی در شهر تنگ ارم، شهرستان دشستان، برگزار گردید. افراد کلیدی و علاقه مند از ساکنان روستاهای کوه گیسکان به عنوان ذینفعان اصلی برنامه پایلوت پایش وضعیت و حفاظت مشارکتی پلنگ ایرانی در این منطقه، در کارگاه یاد شده شرکت نمودند.

آرزو صانعی افزود شرکت کنندگان طی دو روز فعالیت کارگاهی و با تشکیل گروه های کاری محله ای، وضعیت موجود و پیشینه منطقه را تحلیل نمودند. مشکلات محیط زیستی بالاخص در حوزه حیات وحش شناسایی شده و بر اساس میزان اهمیت اولویت بندی گردیدند. وی ادامه داد مشکلات کلیدی و اصلی از طریق بررسی دلایل ایجاد آنها و پیامدهای ناشی از وجود هر مشکل تحلیل شد و در نهایت راه کارهای پیشنهادی بر اساس پتانسیل ها و ظرفیت های موجود تدوین گردید.

صانعی با بیان اینکه در این رویکرد از دانش بومی اعضای جامعه محلی بهره گرفته می شود و به کمک تسهیلگر فضای گفتگو، تبادل دانش و تجربه، فعالیت و کارگروهی در راستای رسیدن به هدف دلخواه ایجاد می گردد، افزود بر این اساس با مشارکت مردم محلی، چالشها و مشکلات موجود شناسایی شده و راهکار های عملی جهت رفع مشکلات تدوین می شوند. همچنین، به دنبال فعالیت های صورت گرفته، بخش تحقیقات میدانی پروژه مذکور با شناخت بهتری از منطقه، برنامه ریزی و اجرا می گردد. گفتنیست شرکت سیمان دشتستان حامی مالی فاز اول این پروژه بوده است.

لینک خبر


افتتاح دفتر برنامه پایلوت حفاظت مشارکتی پلنگ ایرانی در شهرستان دشستان، استان بوشهر

 با پیگیریهای اداره کل حفاظت محیط زیست استان بوشهر و اداره حفاظت محیط زیست شهرستان دشتستان و همکاری اداره منابع طبیعی و بخشداری ارم، این دفتر به برنامه حفاظت مشارکتی پلنگ ایرانی اختصاص یافت و دو نیروی محیط بان به صورت قراردادی در منطقه مستقر شدند.
از اواخر سال گذشته بررسی منطقه و موضوعات طرح، آغاز شده بود. در تمام مدت فراهم شدن پیش نیازهای اجرای پروژه، افراد و گروه های محلی موضوع را پیگیری نمودند و در حقیقت افتتاح این برنامه با استقبال و حمایت افراد محلی همراه بود. طی ماه های آتی، برنامه ای متشکل از موضوعات تحقیقاتی و حفاظتی در این منطقه و با حمایت مالی شرکت سیمان دشتستان به منظور بررسی وضعیت موجود و بهبود شرایط حفاظتی گونه انجام می شود.


تدوین برنامه ملی برای محافظت از بزرگ‌ترین گربه‌سان ایران به پایان رسید

مدیریت اداره کل حفاظت و مدیریت شکار و صید سازمان حفاظت محیط زیست با بیان اینکه مدیر عامل موسسه تخصصی مطالعات پلنگ آسیایی، طبق موعد مقرر برنامه ملی را به منظور بررسی های نهایی به سازمان حفاظت محیط زیست، ارایه داده است، افزود: در تهیه و تدوین این برنامه ادارات کل حفاظت محیط زیست استانهای کشور و تعداد 8 دفتر ستادی دیگر شامل دفتر تنوع زیستی و حیات وحش، دفتر آموزش و مشارکتهای مردمی، یگان حفاظت، دفتر زیستگاه ها و امور مناطق، اداره کل پشتیبانی، فنی و مهندسی؛ دفتر موزه تاریخ طبیعی و ذخایر ژنتیکی، مرکز امور بین الملل و کنوانسیونها، اداره کل روابط عمومی مشارکت داشته اند.

علی تیموری اظهار داشت، به طور کلی رویکرد متفاوتی در مراحل تدوین این برنامه اعمال شده است و از آن جمله می توان به سطح مشارکتی اجرای مراحل برنامه ریزی و همچنین یکپارچه بودن این برنامه اشاره کرد که فراتر از برنامه ریزی استراتژیک است که به صورت معمول انجام می شود. ساز و کار مناسبی نیز جهت مشارکت فعال گروه های مردم نهاد از مناطق مختلف از سراسر کشور در مراحل اجرایی در نظر گرفته شده است. ساختار مدیریتی ارایه شده در این برنامه، به روش کمیته مدیریتی می باشد که تحت حمایتهای فنی و نظارت دو کمیته مجزا و با عنوان کمیته فنی و کمیته راهبردی- نظارتی قرار دارد که با سایر برنامه ها متفاوت است.

لینک خبر

 


 

 تمدید مهلت تکمیل فرمهای شناسایی ظرفیتهای اجرایی مراکز دانشگاهی و گروه های مردم نهاد با موضوع برنامه های مرتبط با پلنگ ایرانی تا تاریخ 10 شهریور ماه

مدیر کل دفتر حفاظت و مدیریت شکار و صید سازمان حفاظت محیط زیست با اشاره به اهمیت همکاری و بهره گیری از ظرفیتهای اجرایی، علمی و تحقیقاتی مراکز دانشگاهی سراسر کشور، همچنین لزوم ایجاد زمینه های توسعه ظرفیت و توانمندسازی گروه های مردم نهاد و جلب مشارکت فعالان حوزه حیات وحش در رابطه با برنامه ملی حفاظت و مدیریت پلنگ ایرانی، افزود؛ طی مرداد ماه سال جاری ضمن مکاتبات رسمی با ریاست 60 مرکز علمی و دانشگاهی در سراسر کشور و دعوت بیش از 220 تشکل و یا فعالان حوزه محیط زیست طبیعی و حیات وحش، سه نوع فرم برای مراکز و گروه ها و افراد یاد شده از طریق موسسه تخصصی مطالعات پلنگ آسیایی طراحی و ارسال شده است. مهلت تکمیل و ارسال فرمهای یاد شده تا تاریخ 10 شهریور ماه تمدید شد.

لینک خبر


رقابت بر سر بیمه پلنگ ایرانی / اعلام آمادگی تعدادی از شرکتهای بیمه سرآمد و صاحب تجربه

با تکمیل مدل بیمه پلنگ ایرانی، یکی از بی سابقه ترین طرح های بیمه و همچنین برنامه های ساماندهی خسارات و تعارضات گربه سانان بزرگ در دنیا، در خصوص پلنگ ایرانی اجرا می شود که می تواند بخش عمده ای از تلفات این گونه ارزشمند را در کشور کاهش دهد
___________________________________________
مدیر کل دفتر حفاظت و مدیریت شکار و صید سازمان حفاظت محیط زیست با اعلام این خبر، افزود: شرایطی از جمله پراکنش وسیع پلنگ در کشور، اندازه و تنوع طعمه های مورد استفاده آن، زیستگاه های متنوعش مانند مناطق جنگلی و کوهستانی صعب العبور و یا با امکان دسترسی کمتر، آمار بالای مرگ و میر های پلنگ و تعداد عوامل اجرایی مرتبط با زیستگاه های آن سبب ایجاد تفاوت های اساسی در مدل طرح بیمه ای، نحوه اجرا و نظارتهای بعدی آن در مقایسه با تجربیات موجود در خصوص بیمه یوزپلنگ شده است
تیموری تصریح کرد: با بررسی وضعیت موجود در خصوص میزان تعارضات با دام اهلی، با تعدادی از شرکت های بیمه گذار سرآمد و صاحب تجربه مذاکراتی صورت گرفت که برخی از این شرکتها توانایی اجرایی کافی برای همکاری در خصوص انتظارات این سازمان برای بیمه پلنگ ایرانی را نداشتند .اما برخی دیگر با اعلام آمادگی طی جلسات کارشناسی با همکاری موسسه تخصصی مطالعات پلنگ آسیایی به بررسی راهکار های اجرایی برای مدل بیمه ای پلنگ و در قالب برنامه ملی عملیاتی حفاظت و مدیریت این گونه در کشور پرداختند
وی با بیان اینکه طبق مطالعات صورت گرفته طی یک دوره چهار ساله مجموع 71 در صد از مرگ و میر های پلنگ به دلایلی چون شکار و طعمه مسموم باز می گردد، پیش بینی می شود با تکمیل مدل بیمه پلنگ ایرانی، یکی از بی سابقه ترین طرح های بیمه و همچنین برنامه های ساماندهی خسارات و تعارضات گربه سانان بزرگ در دنیا، در خصوص پلنگ ایرانی اجرا شود که می تواند بخش عمده ای از تلفات این گونه ارزشمند را در کشور کاهش دهد

لینک مطلب


 مجری تهیه و تدوین برنامه ملی عملیاتی حفاظت و مدیریت پلنگ در ایران، از تکمیل مراحل برنامه ریزی حفاظت و مدیریت پلنگ در کشور طبق موعد مقرر و تا پایان نیمه اول سال جاری، خبر داد

لینک مطلب


آغاز سری جلسات مرتبط با ذینفعان در راستای تدوین برنامه عملیاتی ملی حفاظت و مدیریت پلنگ در ایران

سری جلسات مرتبط با ذینفعان، پیرو موضوع تدوین برنامه عملیاتی ملی حفاظت و مدیریت پلنگ در ایران، از تاریخ شنبه دوم خرداد 94 آغاز شد.
در جلسه اول از سری جلسات مرتبط با ذینفعان، که به مدت 8 ساعت در معاونت محیط طبیعی سازمان حفاظت محیط زیست برگزار شد، از کارشناسان استانی و نمایندگان برخی دفاتر ستادی، در دو گروه کاری به تکمیل مراحل تحلیل ذینفعان پرداختند.

تا کنون، مطالعات و مراحل مربوط به تحلیل وضعیت موجود، تعیین چارچوب کلی استراتژیها و فعالیتها در راستای ارزشها و اهداف حفاظتی سازمان حفاظت محیط زیست، تکمیل شده است.
با توجه به تنوع شرایط طبیعی ایران، پراکنش گونه و عوامل اثر گذار بر برنامه های حفاظتی، موضوعات مرتبط با حفاظت و مدیریت پلنگ در ایران بسیار گسترده، متنوع و تخصصی هستند و شناسایی دقیق، تحلیل اهمیت و نقش طیف وسیع ذینفعان و جلب مشارکت آنان از عوامل بسیار موثر در افزایش پایداری اثرات برنامه حفاظت و مدیریت گونه می باشد.

 

لینک مطلب


"تهیه برنامه عملیاتی ملی حفاظت و مدیریت پلنگ در ایران، به شیوه مشارکتی است.. هیچ موضوعی در خصوص این برنامه پشت درهای بسته تدوین نخواهد شد"

لینک مطلب


سازمان حفاظت محیط زیست اقدامات این سازمان برای حفاظت از پلنگ ایرانی را تشریح کرد:

لینک مطلب


گزارش عملکرد موسسه تخصصی مطالعات پلنگ آسیایی در سال 1393

لینک مطلب


جهت تهیه برنامه عملیاتی پلنگ در ایران، کارگاه برنامه ریزی مشارکتی در استان سیستان و بلوچستان برگزار شد

کارگاه برنامه ریزی مشارکتی اقدامات حفاظتی و مدیریتی پلنگ در ایران، طی 18 و 19 بهمن ماه سال جاری در هتل لاله چابهار، استان سیستان و بلوچستان برگزار شد.

در این کارگاه برنامه ریزی که به صورت ملی برگزار شد، رابطین گربه سانان ادارات کل حفاظت محیط زیست حضور داشتند و با جمع بندی و بهره گیری از نتایج و نیازسنجیهای کارگاه های پیشین به برنامه ریزی در خصوص راهکارهای حفاظتی و مدیریتی پلنگ ایرانی در مناطق خود پرداختند.

گفتنیست این کارگاه با همکاری اداره کل حفاظت و مدیریت شکار و صید سازمان حفاظت محیط زیست، موسسه تخصصی مطالعات پلنگ آسیایی (مجری)، برنامه کمکهای کوچک تسهیلات محیط زیست جهانی و اداره کل حفاظت محیط زیست استان سیستان و بلوچستان (برگزار کننده) برگزار شد و پیش از این نیز، ادارات کل حفاظت محیط زیست استانهای البرز، لرستان، خراسان شمالی، بوشهر، گلستان، آذربایجان غربی و دانشگاه محیط زیست در برگزاری کارگاه های آموزشی مهارتی منطقه ای پلنگ ایرانی، دوره اول و دوم (1391 و 1393) مشارکت داشتند.

 


برنامه عملیاتی حفاظت از پلنگ در ایران تهیه می شود:

علی تیموری، مدیر اداره کل حفاظت و مدیریت شکار وصید سازمان حفاظت محیط زیست از بهره گیری از ظرفیتهای داخلی به منظور تهیه برنامه عملیاتی حفاظت از پلنگ در ایران خبر داد.

 مدیر اداره کل حفاظت و مدیریت شکار وصید سازمان حفاظت محیط زیست با اشاره به اینکه پیشتر نقشه راه حفاظت گربه سانان ایران توسط دفتر تنوع زیستی و حیات وحش سازمان حفاظت محیط زیست با همکاری متخصصین گربه سانان اتحادیه جهانی حفاظت، دانشگاه محیط زیست، نمایندگان ادارات کل کلیه استانهای کشور و برخی گروه های مردم نهاد مرتبط تهیه شده بود، از تدوین برنامه عملیاتی و اجرایی اقدامات حفاظتی پلنگ در کشور خبر داد.

 وی اظهار داشت که جهت مدیریت و کنترل مخاطرات و تهدیدات موجود که حفاظت از این گونه را در کشور بالاخص طی سالهای اخیر با چالش مواجه نموده است، تنظیم برنامه عملیاتی به منظور اجرای هدفمند اقدامات حفاظتی پلنگ در ایران ضروری می باشد. او گفت در این رابطه، از سال 1391مجموعه اقداماتی در این اداره کل و از طریق موسسه تخصصی مطالعات پلنگ آسیایی آغاز شده است و تا کنون مراکز و ادارات متعددی (مانند دانشگاه محیط زیست، ادارات کل حفاظت محیط زیست استانهای البرز، لرستان، خراسان شمالی، بوشهر، آذربایجان غربی و گلستان و برنامه کمکهای کوچک تسهیلات محیط زیست جهانی) به منظور ظرفیت سازی، توانمند سازی، آموزش، برنامه های نیازسنجی و تعیین اولویتهای حفاظتی مرتبط با تهیه این برنامه عملیاتی و در قالب برنامه هایی مانند کارگاه های منطقه ای پلنگ ایرانی (دوره اول-1391 و دوم-1393) همکاری داشته اند. در همین راستا، "کارگاه برنامه ریزی مشارکتی اقدامات حفاظتی و مدیریتی پلنگ در ایران"، طی 18 و 19 بهمن ماه سال جاری در استان سیستان و بلوچستان برگزار می شود.

وی خاطرنشان ساخت با توجه به اهمیت این گونه جانوری هم به لحاظ اکولوژیکی و هم از نظر مدیریتی و همچنین حیطه وسیع پراکنش آن در کشور و گستردگی موضوع، تلاش شده است طی اقداماتی که در دستور کار این مجموعه قرار دارد، از ظرفیتهای تخصصی و داخلی موجود در کشور به نحو مطلوبی استفاده شود. در این راستا، تعامل با سایر دفاتر سازمان حفاظت محیط زیست (مانند دفاتر تنوع زیستی و حیات وحش، موزه تاریخ طبیعی و ذخایر ژنتیکی و آموزش و مشارکتهای مردمی)، مراکز دانشگاهی و همچنین سایر ارگانهای مرتبط با موضوع، مد نظر می باشد.


  خراسان شمالی میزبان دور جدید کارگاه های آموزشی مهارتی منطقه ای پلنگ ایرانی

کارگاه های آموزشی مهارتی منطقه ای پلنگ ایرانی که از 30 شهریور ماه 1393 در استان البرز و در سه گروه آموزشی آموزش و برنامه های اجتماع محور؛ تحقیقات و پایش و خبر، رسانه و کاربرد آن در حفاظت آغاز شده بود، طی 8-6 آبان ماه در استان لرستان ادامه یافت. این دوره از 21 آبان ماه به مدت 4 روز در استان میزبان خراسان شمالی برگزار شد و شرکت کنندگان شامل اعضا پورتال تخصصی پلنگ ایرانی، محیط بانان، کارشناسان و افراد محلی علاقمند مرتبط با زیستگاه های پلنگ بودند. در این برنامه همچنین از پارکهای ملی سالوک و ساریگل بازدید به عمل آمد و شرکت کنندگان با برخی موضوعات به صورت میدانی آشنا شدند.


کارگاه های آموزشی مهارتی منطقه ای پلنگ ایرانی، در استان مهمان نواز لرستان (میزبان)، طی 8-6 آبان ماه، برای سه گروه پایش و تحقیقات؛ خبر، رسانه و کاربرد آن در حفاظت و آموزش و برنامه های اجتماع محور با حضور کارشناسان، اعضای فعال سمن ها و افراد علاقمند بومی از استانهای جنوب و جنوب غرب کشور برگزار شد.


پایان سری اول کارگاه های آموزشی مهارتی منطقه ای پلنگ ایرانی در استان البرز، دانشگاه محیط زیست

خبر


آغاز دوره دوم کارگاه های آموزشی مهارتی منطقه ای پلنگ ایرانی (دوره دوم، شهریور و پاییز 93)

از تاریخ 30 شهریور ماه 1393، دوره دوم کارگاه های آموزشی مهارتی منطقه ای پلنگ ایرانی، آغاز شد. در این کارگاه ها، محور های اصلی شامل موضوعات 1- تحقیقات، 2- پایش مشارکتی و دوره ای وضعیت پلنگ در ایران، 3- خبر، رسانه و کاربرد آن در حفاظت و همچنین 4- آموزش و برنامه های اجتماع محور می باشند.

مجموع بیش از 600 نفر از افرادی که در پورتال تخصصی پلنگ ایرانی ثبت نام نموده اند، در یکی از استانهای میزبان در منطقه خود، بر اساس علاقمندی و زمینه فعالیتشان، به شرکت در گروه مربوطه دعوت می شوند. این اقدامات در راستای ایجاد شبکه ای م:/.*ی برای پایش و حفاظت مشارکتی پلنگ در ایران است.

برنامه افتتاحیه و 2 کارگاه آموزشی مربوط به گروه اول (رسانه، خبر و کاربرد آن در حفاظت)، روزهای 30 و 31 شهریور ماه در دانشگاه محیط زیست و اداره کل حفاظت محیط زیست استان البرز برگزار شد. پس از برگزاری کارگاه های گروه دوم (آموزش و برنامه های اجتماع محور) و سوم (تحقیقات و پایش مشارکتی وضعیت پلنگ در ایران) در استان البرز، طی پاییز سال جاری این سری از کارگاه ها در 3 استان میزبان دیگر (متعاقبا اطلاع رسانی خواهد شد) برگزار می گردد.

همکاران پروژه:
اداره کل حفاظت و مدیریت شکار و صید سازمان حفاظت محیط زیست
ادارات کل حفاظت محیط زیست استانهای البرز، لرستان، خراسان شمالی
دانشگاه محیط '8)7.8(یست
برنامه کمکهای کوچک تسهیلات محیط زیست جهانی برنامه عمران سازمان ملل متحد
(اسامی سایر استانهای میزبان متعاقبا اعلام خواهد شد)

تیم اجرایی:
آرزو صانعی (مدیر پروژه، آموزشگر: تحقیقات و پایش مشارکتی وضعیت پلنگ در ایران)
محمد مهدی صابریون (آموزشگر: تحقیقات و پایش مشارکتی وضعیت پلنگ در ایران)
پروین پاکزادمنش (تسهیلگر: آموزش و برنامه های اجتماع محور)
سعید نوری نشاط (تسهیلگر: آموزش و برنامه های اجتماع محور)
حمید رضا میرزاده (آموزشگر: خبر، رسانه و کاربرد آن در حفاظت - رویکرد حفاظتی)
امین صانعی (آموزشگر: خبر، رسانه و کاربرد آن در حفاظت - رویکرد فنی خبر و رسانه)
مهدی الماسی (مستند سازی)
محمد پروانه (مدیر سایت و پورتال تخصصی پلنگ ایرانی)
گلی احمدی فرد (آموزشگر: معرفی موضوع راهبری محیط زیست، هماهنگ کننده)

Second Course of the Persian Leopard Regional Workshops -  2014


ترجمه "نقشه راه حفاظت گربه سانان ایران" به اتمام رسید.

ترجمه تخصصی: آرزو صانعی، ترجمه عمومی: سارا پاک ضمیر، بازنگری سند رسمی: مرضیه موسوی

دانلود فایل فارسی


به دنبال کشتارهای اخیر پلنگ در ایران

«خسارات» پرداخت می‌شود...
چه بر سر غذا، زیستگاه‌ها و سهم پلنگ‌های ایرانی از حیات آمده است؟


 نقشه راه حفاظت از گربه سانان ایران تکمیل شد

دانلود فایل انگلیسی


 بررسی وضعیت پلنگ در ایران

  مشاهده مطلب


زیستگاه های پلنگ ایرانی در شمال غرب ایران تعیین می شود

مشاهده خبر

RELATED ARTICLE IN WILDLIFE EXTRA NEWS

 


انتشار خبرنامه ی اختصاصی پروژه

حفاظت مشارکتی پلنگ در ایران - در این خبرنامه به معرفی 3 برنامه ی تحت پوشش پروژه "ایجاد شبکه ای فعال از متخصصین و افراد مطلع محلی در زیستگاه های پلنگ ایرانی به منظور شناسایی اولویتهای حفاظتی و حفاظت مشارکتی پلنگ در ایران" که از آذرماه سال گذشته آغاز شده پرداخته شده است. امید است که این طرح با ایجاد امکان پایش وضعیت پلنگ در کشور به صورت دوره ای، بررسی اولویتهای حفاظتی پلنگ و ایجاد فضایی برای همکاری گروههای مختلف مرتبط با حفاظت گونه، به هدف اصلی حفاظت مشارکتی پلنگ در کشور دست یابد. این طرح با مشارکت نهاد ها و بخشهای متعددی در دست اجرا می باشد.

خبرنامه

 


ثبت حضور پلنگ در استان خراسان جنوبی (اخبار پلنگ)

به دنبال گزارشات واصله از دامداران مبنی بر حضور گونه در منطقه، بررسیهای میدانی در خصوص بررسی حضور پلنگ توسط آقای مهندس محمدرضا بسملی (کارشناس اداره حفاظت محیط زیست قاین) و  آقای حسن نادی (محیط بان منطقه) از ابتدای سال 91 آغاز گردید. ابتدا بررسیها بصورت رد زنی انجام گرفت و پس از پایش مسیرهای تردد پلنگ در محلهای گزارش شده، دوربین در منطقه تجنود نصب و بالأخره حضور پلنگ ایرانی در این منطقه به تصویر کشیده شد

مشاهده خبر


مدیر عامل موسسه تخصصی مطالعات پلنگ آسیایی و مدیر پروژه "نیازسنجی و بررسی اولویت‌های حفاظتی پلنگ ایرانی در راستای حفاظت از جمعیت دوام پذیر در ایران" اظهار داشت: طی مطالعات اخیر فرضیه ارایه شده مبنی بر آنکه پراکنش زیستگاه های پلنگ در ایران در حال تفکیک شدن به دو نیمه شمالی و جنوبی جدا افتاده از هم است تایید شد. برای حفاظت از پلنگ ایرانی در کشور نیاز مبرم به همیاری ملی وجود دارد

مشاهده خبر 

اخبار مرتبط: پراکنش پلنگ در ایران در حال تفکیک شدن به دو بخش جدا افتاده از هم

 


برای اولین بار در کشور

مرکز ثبت مشاهدات پلنگ ایرانی به صورت اینترنتی    

مشاهده خبر

اخبار مرتبط


 یک ژورنال معتبر علمی، شماره اخیر خود را به دو زیرگونه از پلنگ های آسیایی اختصاص داد «پلنگ ایرانی» در «علوم حیات آسیا»

مشاهده خبر


برگزاری کارگاه آموزشی مهارتی منطقه ای پلنگ ایرانی در استان خراسان شمالی

مشاهده خبر

گزارش تصویری


جوامع محلی، تاثير گزارترين عامل در حفاظت از حیات وحش در مناطق

مشاهده خبر


برگزاری کارگاه آموزشی مهارتی منطقه ای پلنگ ایرانی در استان بوشهر

مشاهده خبر


برگزاری کارگاه آموزشی مهارتی منطقه ای پلنگ ایرانی در استان گلستان

مشاهده خبر


برگزاری کارگاه های آموزشی مهارتی منطقه ای در استان آذربایجان غربی

مشاهده خبر